cnn
przegląd artykułów internetowych: ONET.PL GAZETA.PL DZIENNIK.PL
piątek, 01 grudnia 2006
Wpadli złodzieje komorniczych pieniędzy
szj, sid
2006-11-30, ostatnia aktualizacja 2006-11-30 21:46

Pracownica krakowskiego oddziału banku ING pomogła w wyprowadzeniu z konta śląskiego komornika 8,6 mln zł - twierdzi prokuratura. Razem z nią wpadł również organizator kradzieży. Niewykluczone, że to niejedyne konto wyczyszczone przez tą parę

Krakowscy policjanci zatrzymali w środę w Katowicach 43-letnią pracownicę banku i dwa lata starszego mężczyznę, podejrzewanego o zorganizowanie zuchwałej kradzieży. Jej ofiarą padł Henryk G., komornik działający przy katowickim sądzie rejonowym. W marcu zeszłego roku z jego konta wyparowało 8,6 mln zł. Komornik zgłosił kradzież dopiero po dwóch miesiącach. Jak tłumaczył, wcześniej nie sprawdzał stanu konta.

Złodzieje opróżnili rachunek w ciągu kilku dni, posługując się numerami kont, na których złożone były pieniądze, oraz podrobionym dowodem osobistym na nazwisko Henryka G. Mieli też jego wzór podpisu. Zlecenia przelewów złożono w kilku krakowskich bankach. Pieniądze trafiły na konta fikcyjnej firmy oraz osoby fizycznej (tu też posłużono się sfałszowanym dowodem). Potem wypłacano je przez kilka dni w gotówce po 2-3 tys. zł. Pół roku temu policja zatrzymała 42-letniego Zbigniewa P., który posługując się wzorem podpisu właściciela i jego sfałszowanym dowodem osobistym, wyprowadził pieniądze z konta komornika. Mężczyzna dostał za to 5 proc. skradzionej sumy. Jak zeznał, wydał je na podróże, m.in. do Hiszpanii, gdzie pracował jako barman. Jego sprawa toczy się teraz w sądzie

Policja ustaliła, że operacja nie byłaby możliwa bez wsparcia zatrzymanej pracownicy banku ING, która czuwała, żeby lewe przelewy doszły do skutku. - Według naszych informacji wskazywała też przestępcom konta zasobne w gotówkę - mówi prokurator Janusz Hnatko z prokuratury okręgowej w Krakowie. W ręce policji wpadł również 41-letni mężczyzna, który wymyślił misterny plan całej operacji.

Zatrzymany oficjalnie zarejestrowany był jako bezrobotny, dorywczo zatrudniał się u swojej żony, prowadzącej restaurację. Zatrzymano go jednak w komfortowej willi, w garażu której policjanci zabezpieczyli na poczet przyszłych kar trzy luksusowe mercedesy i złote wyroby jubilerskie na kwotę 200 tys. zł. Według policji to on dostarczył fałszywy dowód osobisty.

Dotąd skradzionych milionów komornika Henryka G. nie odzyskano. Jego osoba budzi na Śląsku skrajne emocje. "Komornik sądowy nie przejął się losem małych pacjentów", "Kosztowne nieróbstwo" - to tylko niektóre tytuły poświęconych mu publikacji.

Henryk G. zasłynął dwa lata temu zablokowaniem konta Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka i Matki w Katowicach. Zadłużony szpital z dnia na dzień został bez pieniędzy. Jak się okazało, komornik miał prawo do zajęcia jedynie 25 proc. pieniędzy otrzymywanych przez placówkę z NFZ, tymczasem zablokował wszystkie środki na zakup lekarstw, opatrunków i zakup krwi dla pacjentów. Co więcej, nie spieszył się z ich uwolnieniem, mimo że wierzyciel zgodził się na ich odblokowanie. Dyrekcja szpitala złożyła w tej sprawie doniesienie do prokuratury na komornika G.

Przeciwko G. wszczęto nawet postępowania dyscyplinarne, ale jak powiedziała nam Joanna Żołna, przewodnicząca Rady Izby Komorniczej w Katowicach, ze względu na stan zdrowia komornika są zawieszone. - Pan G. bez przerwy choruje i wszelkie terminy są odraczane. Nie pojawia się też w pracy, ma zastępcę - powiedziała nam Joanna Żołna.
poniedziałek, 30 października 2006
Kandydaci na prezydenta Katowic o swoich planach
Przemysław Jedlecki
2006-10-22, ostatnia aktualizacja 2006-10-22 13:48

Pięciu kandydatów na urząd prezydenta stolicy województwa podczas debaty zorganizowanej przez "Gazetę Wyborczą" mówiło o swoich planach. Oto ich poglądy na rozwiązanie najważniejszych problemów Katowic.

Debatę prezydencką zorganizowaliśmy w czwartkowe popołudnie w kinoteatrze Rialto w Katowicach. Przyszli kandydaci, ich zwolennicy i kilkuset mieszkańców. Zaczęliśmy od sprawdzenia, co o Katowicach wiedzą: Piotr Uszok (Forum Samorządowe i Piotr Uszok), Tomasz Szpyrka (PO), Michał Luty (PiS), Marek Szczerbowski (Lewica i Demokraci) oraz Dobromir Sośnierz (UPR). Okazało się, że każdy z nich świetnie zna miasto. W teście nikt nie popełnił więcej niż trzech błędów, a pytań było dziesięć. Potem pytaliśmy o najważniejsze sprawy związane z przyszłością Katowic.

Czy za Pana kadencji ruszy przebudowa rynku według projektu, który właśnie wygrał konkurs architektoniczny?

Piotr Uszok: Tak.

Tomasz Szpyrka: Za mojej kadencji przebudowa ruszy.

Michał Luty: Ten projekt jest jeszcze do dyskusji, ale musi się ona odbyć tak, by nie odkładać prac.

Marek Szczerbowski: Projekt należy jeszcze poddać konsultacjom. Całą architekturę trzeba oddać młodym ludziom.

Dobromir Sośnierz: Ten projekt jest bizantyjski. Należy poszukać tańszego rozwiązania.

Skąd weźmie Pan pieniądze na przebudowę rynku?

Uszok: Głównie z sektora prywatnego, ale też z budżetu.

Szpyrka: Pieniądze prywatne i z Urzędu Miasta. Można też sięgnąć po środki unijne.

Luty: Fundusze miejskie i prywatni inwestorzy.

Szczerbowski: Należy wykorzystać ustawę o partnerstwie publiczno-prywatnym, pieniądze miejskie, może fundusze unijne.

Sośnierz: Pieniądze z inicjatywy prywatnej.

Co zamierza Pan zrobić, by w centrum Katowic można było zaparkować?

Uszok: Budowa parkingów wielopoziomowych i podziemnych.

Szpyrka: Należy wprowadzić wspólny bilet na autobus, tramwaj i pociąg.

Luty: Budowa parkingów, należy też poprawić funkcjonowanie komunikacji miejskiej, zwłaszcza tramwajowej.

Szczerbowski: Wyprowadzić ruch z centrum i pomyśleć o budowie parkingów podziemnych.

Sośnierz: Wprowadzić bezpłatne parkowanie i wybudować dużą ilość parkingów.

Jakie inwestycje są konieczne, by dało się przejechać przez centrum miasta na linii północ - południe?

Uszok: Przedłużenie Bocheńskiego do ul. Kościuszki, być może obwodnica osiedla Witosa, wyprowadzenie ruchu tranzytowego z centrum, skierowanie go na ul. 73. Pułku Piechoty.

Szpyrka: Budowa nowych łączników, tak jak w innych miastach europejskich.

Luty: Jeszcze jedna droga przez tory w okolicach pl. Wolności.

Szczerbowski: Trzeba to oddać w ręce fachowców, by podjęli najlepszą decyzję.

Sośnierz: To szczegół techniczny.

Za 20 lat ubędzie ok. 1/3 mieszkańców Katowic. Co Pan zrobi, aby zatrzymać ten trend?

Uszok: To wyzwanie dla nas, ale to są trendy ogólnopolskie. Konieczne są korzystne rozwiązania dla inwestorów i wspieranie budownictwa mieszkaniowego, poprawimy jakość życia w mieście.

Szpyrka: Praca i miejsca dla ludzi, gdzie można wyjść z dziećmi.

Luty: Budownictwo komunalne, muszą powstać nowe wydziały na katowickich uczelniach, rozwój nowoczesnych gałęzi nauki, np. biotechnologie.

Szczerbowski: Stworzyć warunki, by poprawić kształcenie i budownictwo komunalne, by liczba mieszkań rosła.

Sośnierz: Obniżyć podatki.

Jak przyciągnie Pan inwestorów do Katowic?

Uszok: Bezrobocie w Katowicach wynosi 6,4 proc., rozmawiam z kolejnymi inwestorami, należy postawić na wysokie technologie.

Szpyrka: Bezpłatny internet dla mieszkańców.

Luty: Rewitalizacja terenów poprzemysłowych, np. w Szopienicach. Ta dzielnica ma przed sobą wielką przyszłość.

Szczerbowski: Ulgi podatkowe, aktywizacja zawodowa, rewitalizacja terenów poprzemysłowych.

Sośnierz: Inwestorzy będą inwestować tam, gdzie są niskie podatki.

Kilka lat temu pojawił się pomysł, by centrum Katowic zamieszkiwały osoby lepiej sytuowane, a osoby z tzw. marginesu społecznego otrzymały dobre mieszkania w innych dzielnicach. Co Pan o tym sądzi? Uszok: To konieczny trend.

Szpyrka: Nie może być tak, że na południu mieszkają tylko bogaci, a na północy i zachodzie biedni, nie można tak dzielić mieszkańców.

Luty: W centrum mieszka niewiele osób z marginesu społecznego, problemem są za to duże mieszkania, które często znajdują się także w zasobach prywatnych. Można po generalnych remontach dzielić je na mniejsze.

Szczerbowski: Należy postawić na budownictwo komunalne.

Sośnierz: Takie rzeczy powinien regulować rynek, nie powinni o tym decydować urzędnicy.

Jak przygotuje Pan szkolnictwo do zbliżającego się niżu demograficznego?

Uszok: W tej kadencji zamknęliśmy tylko jedną małą szkołę, której remont był nieopłacalny. Takie decyzje należy podejmować ostrożnie i racjonalnie i to się nie zmieni.

Szpyrka: Puste pomieszczenia w szkołach wykorzystać m.in. na świetlice i na domy kultury.

Luty: Należy "rozgęścić" klasy.

Szczerbowski: To szansa na zmniejszenie liczby dzieci w oddziałach.

Sośnierz: Należy rozwiązać to w sposób rynkowy, czyli przez odpowiednie wykorzystanie bonu edukacyjnego.

Co zamierza Pan zrobić, by w Katowicach było bezpieczniej? Jak zamierza Pan wpłynąć na pracę policji i straży miejskiej?

Uszok: Będzie otwarty komisariat na Tysiącleciu, zamierzam finansować etaty policyjne, ale tylko tych policjantów, którzy wyjdą zza biurek na ulice.

Szpyrka: Więcej policji i straży miejskiej, ale także prewencja przez alternatywne formy spędzania czasu wolnego dla dzieci i młodzieży.

Luty: Bliska i ścisła współpraca z policją.

Szczerbowski: Wspomaganie policji jest ograniczone ustawowo, można tylko dokonywać działań prewencyjnych, doinwestowanie straży miejskiej, edukacja dzieci i młodzieży.

Sośnierz: Monitoring. Wydatki, które zaoszczędzimy, należy wydać na bezpieczeństwo. Straż miejska nie powinna karać za parkowanie, musi bliżej współpracować z policją.

Co zamierza Pan zrobić, by największą atrakcją dla mieszkańców nie była wizyta w hipermarkecie czy wyjazd na weekend do Krakowa lub Wrocławia?

Uszok: Planujemy m.in. modernizację Spodka, powstają nowe obiekty sportowe, np. w Szopienicach, powstało boisko na Koszutce, przed nami remont GCK i Pałacu Młodzieży razem z salą teatralną.

Szpyrka: Baseny w każdej dzielnicy, ścieżki rowerowe, ale też do biegów narciarskich zimą, budowa stadionu lekkoatletycznego.

Luty: Radykalna rewitalizacja śródmieścia m.in. poprzez dostosowanie do europejskich standardów podwórek i kamienic.

Szczerbowski: Przejmę GKS Katowice; budowa basenu, zmiana sposobu działania Spodka.

Sośnierz: Nie należy skupiać się na inwestycjach dla zamkniętych grup mieszkańców, trzeba zrobić coś dla wszystkich, trzeba zapłacić komuś za konkretny występ dla miasta.

Katowice: lista kandydatów na radnych
opr. pj
2006-10-16, ostatnia aktualizacja 2006-10-16 14:56

W piątek o północy minął termin zgłaszania list kandydatów na radnych. 12 listopada wybierzemy 31 radnych Katowic

Miasto podzielono na okręgi wyborcze: Okręg I (Ligota-Panewniki - Piotrowice-Ochojec - Kostuchna - Podlesie - Zarzecze - Murcki); Okręg II (Dąbrówka Mała - Szopienice-Burowiec - Janów-Nikiszowiec - Giszowiec); Okręg III (Śródmieście - Osiedle Paderewskiego-Muchowiec); Okręg IV (Osiedle Tysiąclecia - Dąb - Załęże - Osiedle Witosa - Załęska Hałda-Brynów część zachodnia - Brynów część wschodnia-Osiedle Zgrzebnioka); Okręg V (Wełnowiec-Józefowiec - Koszutka - Bogucice - Zawodzie).

Miejska Komisja Wyborcza może jeszcze zażądać od komitetów uzupełnień formalności. Komitety będą miały na to czas do czwartku

Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość

Okręg I Michał Jędrzejek, Adam Lux, Mariusz Skiba, Józef Grządziel, Mirosław Paczyński, Janusz Kucharski, Krzysztof Chwolik, Jakub Hellman, Irena Bruszewska-Dubiel, Zenon Piłat, Marcin Szajna, Gabriela Kurpanik, Zbigniew Traczyk, Dominika Chacuś

Okręg II Ryszard Wilner-Paster, Bartosz Wydra, Jarosław Bączyk, Jacek Perzyński, Zbigniew Kucz, Zbigniew Laskowski, Paweł Zegarlicki, Adam Pawlak, Mariola Paczyńska, Anna Głuch

Okręg III Piotr Pietrasz, Adam Skowron, Joanna Wąsik, Rajmund Rał, Andrzej Krzemiński, Krzysztof Wyderka, Andrzej Broekere, Andrzej Grabarski, Andrzej Beńko, Ewa Błasiak

Okręg IV Michał Luty, Izabela Kminikowska, Stanisław Jankowski, Joanna Łuszcz, Edward Urbańczyk, Józef Cichy, Teodor Zientek, Józef Moń, Jan Piper, Mariusz Dawid, Barbara Cień, Andrzej Sprysz, Jan Rygol, Grzegorz Gil

Okręg V Jakub Łukasiewicz, Adam Pazera, Jerzy Zdebski, Krystyna Panek, Jerzy Drynda, Marta Kiełbowicz, Danuta Konca, Adam Marek, Zbigniew Horzela, Szymon Kurpanik, Dawid Łagosz, Witold Gawlikowski

Komitet Wyborczy Platforma Obywatelska RP

Okręg I Ewa Kołodziej, Jarosław Put, Elżbieta Zielonka, Ewa Noworzyn, Leszek Trząski, Stanisław Włoch, Paweł Słupczewski, Stanisława Kaźmierska, Bartosz Irzyniec, Jarosław Gryska, Mateusz Nieznański, Krzysztof Roczniok

Okręg II Adam Warzecha, Marian Kadela, Wojciech Pulchny, Tomasz Niesporek, Zbigniew Grzesiak, Helena Górska, Grzegorz Świderek, Maciej Medwecki, Marcin Bogacz-Noras

Okręg III Tomasz Szpyrka, Bożena Rojewska, Daria Kosmala, Paweł Bajerski, Mariusz Nawrocki, Jarosław Lewicki, Krzysztof Miklas, Elżbieta Łuszcz, Dominika Hofman

Okręg IV Leszek Piechota, Marzena Sontag, Janusz Pietrzak, Piotr Hyla, Barbara Leśniczek, Izabela Felux-Kudłacik, Maria Nogaj, Iwona Dominiak, Magdalena Wieczorek, Urszula Lewkowicz, Wojciech Mazurek, Danuta Zajkowska, Bronisław Kowal

Okręg V Halina Kańtoch, Witold Witkowicz, Marek Plura, Jacek Krzysztoforski, Tomasz Gołębiewski, Jolanta Kurzeja-Jopek, Jacek Janota, Agnieszka Wozak, Krzysztof Bogucki, Arkadiusz Fizol

Komitet Wyborczy Liga Polskich Rodzin

Okręg I Jakub Kalus, Piotr Sygiet, Danuta Gonera, Bernadeta Andrzejewska-Kazanecka, Aniela Kucharska, Dariusz Lipowski, Ilona Grażyna Wilaszek, Stanisław Kozyra, Piotr Juraszek, Grzegorz Stachurski, Marian Mańczyk, Iwona Bujak, Sebastian Dzierzawa, Krzysztof Jan Paul

Okręg II Andrzej Bożek, Patrycja Łuczuk, Franciszek Bojanowski, Jerzy Kapłonek, Zbigniew Żelazny, Franciszek Ciepły, Szymon Kalus, Krzysztof Morczyński, Paweł Łuczuk, Mateusz Szczepaniak

Okręg III Krystian Żelazny, Lech Mądry, Robert Rysiecki, Gabriela Bożek, Damian Gruchlik, Małgorzata Kalus, Mateusz Bielewicz, Maria Bober, Krzysztof Adamus

Okręg IV Cezary Nowicki, Radosław Oczkowicz, Barbara Nowak, Gabriela Śruborz, Paulina Chmielewska, Wanda Bojanowska-Jaskot, Tadeusz Radwan, Anna Kotlarz, Michał Grudziński, Kazimiera Radwan, Patryk Chmielewski, Konstancja Korczyńska-Sygiet, Piotr Major, Paweł Podemski, Gerard Makowski, Piotr Kalus

Okręg V Sebastian Wieczorek, Maciej Krzemień, Krystyna Jurek, Łukasz Brol, Ewa Zientek, Marcin Bujak, Dagmara Lower, Marcin Janczura, Wojciech Gwizdoń, Waldemar Podemski, Joanna Wystel, Tomasz Jakubowski

Koalicyjny Komitet Wyborczy SLD+SdPl+PD+UP Lewica i Demokraci

Okręg I Adrian Tkacz, Robert Kulawiak, Paweł Czapliński, Ewa Majewska, Jolanta Chudzik, Ryszard Pawłowski, Joachim Pol, Mikołaj Łukaszewicz, Rudolf Szary, Anna Gołombek, Bogdan Karski, Jarosław Caputa

Okręg II Krzysztof Marek, Monika Paca, Agata Król, Jacek Nawrot, Robert Gnida, Edward Wieczorek, Piotr Bednarek, Józef Kania, Wiesław Dmitriew, Krzysztof Nowosielski

Okręg III Zbigniew Wieczorek, Elżbieta Cebula, Jarosław Graziadei-Darmas, Lesław Wieszczek, Mariusz Tyborowicz, Hanna Jarosz-Jałowiecka, Jarosław Majchrzak, Antoni Stoliński, Mariusz Herwich

Okręg IV Jerzy Paluchiewicz, Wiesław Lang, Krystyna Nesteruk, Aleksandra Kotala, Agata Brach, Krystyna Mikuta-Hryniuk, Tomasz Śliwiński, Danuta Stępień, Janusz Rudny, Tomasz Woźniak, Maciej Smykowski, Adam Baron, Marek Kamuda, Cecylia Kępka, Ireneusz Wawrzaszek

Okręg V Marek Szczerbowski, Jolanta Karlicka-Chmiel, Maksymilian Morkis, Maurycy Lotyczewski, Grzegorz Kalinowski, Arkadiusz Sosnowski, Bogusław Śleziak, Krzysztof Dybula, Stanisław Ruszkowski, Jerzy Michał Szmajda

Komitet Wyborczy Samoobrona RP

Okręg I Barbara Włudarczyk, Jerzy Hacura, Jan Duży, Henryk Rzychoń, Marek Bar, Jan Majka, Konrad Karelus, Aneta Zganiacz, Jolanta Marondel-Kotlarz, Barbara Kania, Leon Kulpanowicz, Krzysztof Zel, Janusz Brzozowski

Okręg II Marek Mynarski, Józef Wieluński, Piotr Mój, Franciszek Świerczek, Maria Rusak, Anna Delimat, Danuta Królik, Marek Duży

Okręg III Stanisław Parzych, Michał Kabza, Janusz Kulczycki, Piotr Golosz, Agnieszka Wójcik-Klepacka, Damian Gajda, Krzysztof Leś, Ryszard Golosz

Okręg IV Mirosław Korbasiewicz, Grzegorz Witkowski, Jan Habrowski, Władysław Lech, Izabela Cholewińska, Adam Trefon, Przemysław Bryk, Jolanta Karelus, Czesław Ślusarczyk, Robert Justyński, Michał Zając, Brygida Wessner, Anna Kania, Jan Stępień, Tomasz Bryk, Czesław Kiełczak

Okręg V Piotr Radziszewski, Maria Wicherek, Wojciech Kosmala, Helena Zel, Paweł Zając, Jerzy Konieczko, Łucja Waszek, Szczepan Polak, Jacek Rzeźniczek

Komitet Wyborczy Wyborców Forum Samorządowe i Piotr Uszok

Okręg I Piotr Uszok, Krystyna Siejna, Ewa Karpel, Henryk Cierpioł, Marek Chmieliński, Stanisław Olewiński, Andrzej Brol, Stefan Gierlotka, Krzysztof Pieczyński, Maciej Gosiewski, Stanisława Wermińska, Zbigniew Wieczorek, Jacek Jackowicz-Korczyński, Marcin Krupa

Okręg II Jerzy Forajter, Marek Kramza, Jan Adamski, Adam Depta, Stanisław Ochodek, Aleksander Biernacki, Anna Porwoł, Dariusz Łyczko, Paweł Stolarczyk, Romuald Pękalski

Okręg III Helena Hrapkiewicz, Maciej Szczawiński, Wojciech Boroński, Andrzej Szydłak, Andrzej Zydorowicz, Zbigniew Konik, Jerzy Jarosik, Lesław Gajda, Jan Furtok, Remigiusz Ignaszak

Okręg IV Leszek Blacha, Jerzy Dolinkiewicz, Grażyna Szołtysik, Andrzej Raj, Zbigniew Przebindowski, Marek Durał, Barbara Bańska, Józef Zawadzki, Józef Gansty, Teresa Baranowska, Janusz Kubok, Mieczysław Oko, Mieczysław Szylar, Damian Saratowicz, Borys Pronobis, Jerzy Rogaczewski

Okręg V Barbara Kożusznik, Jerzy Kocurek, Zbigniew Olejniczak, Henryk Adler, Dawid Kostempski, Marek Szkaradek, Anna Pawelec, Dominik Adamczyk, Adam Horoń, Marek Gintrowicz, Bożena Chyla, Mariusz Nowak

Komitet Wyborczy Wyborców Jana Początek "Region"

Okręg III Maria Sroka, Małgorzata Anczykowska, Fryderyk Kopernok, Mateusz Winkler, Ina Szymonowicz

Komitet Wyborczy Unia Polityki Realnej

Okręg I Dobromir Sośnierz, Józefa Kielesz, Janusz Gepfert, Jacek Oleksy, Zbigniew Zadęcki, Michał Kołodziejczyk, Piotr Czajka

Okręg II Franciszek Sput, Jarosław Szymanowski, Marzena Kielesz, Antoni Hałas, Krzysztof Setlak, Damian Langer

Okręg III Paweł Sławski, Tomasz Paszek, Tomasz Zieliński, Joanna Sośnierz, Emilia Kiedrowicz, Karol Binder

Okręg IV Sławomir Sławski, Tomasz Brzezina, Bogusław Tochowicz, Aleksander Sośnierz, Adam Wołk-Jankowski, Iwona Fox, Ewa Kowalewska, Rafał Zientek, Marek Zelek, Katarzyna Grzegorzek, Jacek Lech, Stanisław Skrobol

Okręg V Grzegorz Kierot, Dariusz Domogała, Grzegorz Smęt, Roman Dytkowicz, Mirosława Bytnar, Marcin Franik, Krzysztof Waszek

Komitet Wyborczy Polska Partia Pracy

Okręg I Marian Stanoszek, Anna Jurecka, Dariusz Libront, Piotr Wąsiewicz, Piotr Szczepaniec, Piotr Plebańczyk, Waldemar Popławski, Marek Mende, Wojciech Majewski, Marcin Święc

Okręg II Grzegorz Fabisiak, Tadeusz Kociara, Jacek Krzemiński, Stefan Hiszpański, Włodzimierz Maklakiewicz, Rafał Marszałek, Bogdan Pilecki

Okręg III Barbara Kasińska, Aldona Jedwabna, Franciszek Bujnowski, Wojciech Gargula, Damian Balcarek, Antoni Czubski, Jerzy Gawłowski

Okręg IV Szczepan Kasiński, Rafał Jedwabny, Ewa Niedźwiedź, Mariusz Hałda, Jerzy Marchewka, Witold Orzechowski, Mirosław Przymęcki, Grzegorz Maciorek, Grzegorz Macegoniuk, Zdzisław Szwagierek, Marek Majchrzak

Okręg V Mariola Misiak, Robert Basak, Jowita Gawłowska, Mariusz Franke, Jerzy Pachut, Józef Golba, Dariusz Jarczyński, Janusz Stelmach

Komitet Wyborczy Krajowe Forum Bezrobotnych - Stowarzyszenie Społeczne

Okręg I Waldemar Janeda, Klaudia Musiał, Ryszard Bromer, Małgorzata Derda, Andrzej Bober, Gertruda Mentel, Małgorzata Kaleta

Okręg III Danuta Zygmuntowicz, Daniel Szołtysik, Barbara Senaczek, Maria Pikul, Bogdan Kostecki

Okręg IV Krzysztof Kopyciok, Stanisław Szadilowski, Mariusz Pokorski, Marian Haida, Marek Rzeźniczek, Katarzyna Bojda, Dariusz Zygmuntowicz, Danuta Tabisz

Okręg V Roman Szreter, Sylwester Janeda, Grzegorz Paszek, Łucja Szreter, Gabriela Teterycz, Jerzy Tomczyk

Komitet Wyborczy Stronnictwo Demokratyczne

Okręg III Józef Gortel, Maria Beliczyńska, Lidia Machaj, Edyta Sarnecka, Artur Mazurkiewicz

Okręg IV Bożena Machnik, Piotr Pluta, Piotr Koźliński, Krzysztof Rożko, Jakub Czakon

Okręg V Marek Hańko, Wiesław Kupczak, Barbara Pawlik-Pyrzyk, Beata Błaszczyk, Zbigniew Zachara
Kto będzie prezydentem w Katowicach?
pj
2006-09-18, ostatnia aktualizacja 2006-09-18 11:40

Piotr Uszok cztery lata temu wygrał wybory prezydenckie już w pierwszej turze i z sondażu dla "Gazety" wynika, że ta sztuka może mu się udać ponownie 12 listopada. Chce głosować na niego aż 56 proc. mieszkańców.

Zobacz powiekszenie


Na drugą turę liczy co prawda Tomasz Szpyrka (PO), ale póki co popiera go jedynie 16 proc. respondentów. Może się więc okazać, że rację mieli ci działacze PO, którzy woleli, by ich partia poparła Uszoka.

Tuż za Szpyrką jest cieszący się zaledwie 10-proc. poparciem Michał Luty z PiS-u oraz Michał Urban z SLD (9 proc.). Swojego faworyta nie ma jeszcze 9 proc. wyborców. W Katowicach udział w wyborach deklaruje 59 proc. mieszkańców. - Do wyborów jeszcze dwa miesiące i do wyników sondażu należy podejść z pokorą. Nadal trzeba się przygotowywać do wyborów - mówi Uszok.

Ze swoich notowań zadowolony jest Szpyrka. - Kampania się jeszcze nie rozpoczęła, a przewaga obecnego prezydenta nie jest aż tak duża. Jest na razie bardziej rozpoznawalny, ale wierzę, że przekonam mieszkańców do siebie. Tym bardziej że jestem kandydatem PO, która cieszy się największym poparciem w Katowicach - mówi Szpyrka.

Nasz sondaż komentuje również Piotr Pietrasz, rzecznik śląskich struktur PiS-u: - Widać z niego, że wszędzie duże poparcie mają urzędujący prezydenci. Ludzie przed samą kampanią wyborczą często popierają aktualną władzę - ocenia. Wierzy jednak, że Luty dostanie się do drugiej tury wyborów prezydenckich.

Nawet jeśli Uszok wygra wybory prezydenckie w Katowicach, to nie będzie już miał tak komfortowej sytuacji jak w tej kadencji, gdy nie musiał zawierać sojuszu z żadną z partii. Większość w obecnej radzie miasta ma bowiem wspierające go ugrupowanie "Forum Samorządowe i Piotr Uszok". Jednak z naszego pierwszego przedwyborczego sondażu wynika, że Forum może utracić większość w radzie na rzecz Platformy Obywatelskiej. Na miejsca w katowickiej radzie może liczyć również PiS i SLD-SdPl. Dla Uszoka taki rozkład sił będzie oznaczał najpewniej konieczność porozumienia się z PO bądź z PiS-em, a być może nawet z obydwoma ugrupowaniami. Ceną dla partii za koalicję powyborczą mogą być stanowiska wiceprezydentów. - Tak się z reguły dzieje. Rozmowy z partiami nastąpią jednak dopiero po wyborach, gdy poznamy ich ostateczne wyniki - zastrzega Uszok.Badanie zrealizowała PBS DGA przy współpracy z Call Center Poland i TP Internet na 400-osobowej, losowej próbie mieszkańców miasta zdecydowanie deklarujących udział w wyborach samorządowych (struktura demograficzna reprezentatywna dla badanej populacji).